Wyrd Road

WYRD ROAD I Justyna Smoleń & Radek Szlęzak

Galeria Rooter I 18.06 – 20.07

kurator: Janek Owczarek

Był taki czas, kilkaset lat temu, kiedy zamiast weird używano słowa wyrd. Oznaczało potężną siłę – przeznaczenie kształtujące oraz naginające losy pojedynczych ludzi i całego świata. Dzisiaj oznacza po prostu coś dziwnego.

Był taki czas, kilkaset tysięcy lat temu, kiedy głęboko we francuskiej jaskini Bruniquel neandertalczycy stworzyli zadziwiającą konstrukcję z intencjonalnie przełamanych i nadpalanych stalagmitów. Do dzisiaj nie wiadomo dokładnie po co. A obecnie? Wyrażenie wyrd, podobnie jak stojąca za nim fatalistyczna koncepcja ludzkiego życia, odeszło w zapomnienie. Z kolei neandertalczycy to trochę pozostawionych kości, narzędzi i od 1 do 4 procent DNA przekazanego ludziom współczesnym.

Najnowsze prace Justyny Smoleń jak również Radka Szlęzaka – przy zachowaniu wszelkich różnić tematycznych i formalnych między nimi – umownie wskrzeszają obydwa przywołane pradawne wątki. Twórczość zaprezentowanej dwójki scala przede wszystkim kategoria fragmentaryzacji, rozczłonkowywania i próby ponownego składania w całość. W ceramicznych pracach Smoleń są to wybrane fragmenty biesiadnych, swojskich naczyń i figurek z kamionki, które artystka łączy ze sobą i przetapia w zupełnie nowe, jakby zastygnięte w organicznej formie skalne osady. U Szlęzaka natomiast, bohaterowie obrazów w apotemnofilskim zapale, niesieni niejasną perwersyjną przyjemnością, odcinają własne kończyny – prezentując je dumnie niczym zdobyte trofea.

W jaskini, społeczeństwie, pracowni artystycznej do głowy mogą przychodzić te same fundamentalne pytania. Co to znaczy być częścią większej całości? Jak dużo można odejmować, by zachować pewną nadrzędną jakość? Czy za wszelką cenę należy splatać ze sobą niekompatybilne części? Jaka jest w tym wszystkim rola przeznaczenia i rytuału? Niepozbawione humoru odpowiedzi skrywają szydercze uśmiechy mężczyzn z odciętymi rękoma oraz ryby trzymające w pysku kufel piwa.Proszę Państwa, taka jest właśnie legenda o tej wystawie. Justyna Smoleń i Radek Szlęzak zapraszają na przejażdżkę.

Janek Owczarek