nic ciekawego

NIC CIEKAWEGO

Galeria Potencja, Kraków
w ramach Cracow Gallery Week KRAKERS
11.06 – 11.07.2022

kuratorzy: Karolina Jabłońska, Tomek Kręcicki, Cyryl Polaczek

dokumentacja: Filip Rybkowski

widok wystawy
rysunki wiszące na ścianie
widok wystawy
widok wystawy
widok wystawy

W 1986 roku premierę ma horror komediowy Franka Oza Little shop horrors. To remake filmu z Jackiem Nicolsonem z roku 1960, który w Polsce zafunkcjonował pod tytułem Krwiożercza roślina. Bohaterem opowieści jest Seymour Krelborn, pracownik kwiaciarni będący życiową fajtłapą. To pozornie prosta i typowa historia: bohater mierzy się z życiowymi problemami, ale pewnego dnia jego los, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, diametralnie odmienia się — Seymour zaczyna zarabiać duże pieniądze, zdobywa serce ukochanej kobiety etc. Nietypowy natomiast jest powód zmiany warunków egzystencji Seymoura, odpowiada bowiem za nią nabyta przez bohatera, niezwykła roślina. Życie toczy się pięknie… do czasu, kiedy okazuje się, że roślina do rozwoju potrzebuje ludzkiej krwi. Historia robi się nieciekawa.

Podobnie nieciekawie dzieje się na wystawie Radka Szlęzaka. Ekspozycja przypomina scenografię bajkowej krainy. Jednak nic nie jest takie, jakim wydaje się na samym początku. Bajkowość jest pozorna, w rzeczywistości to świat pełen przemocy i opresji.

Kraina, podobnie jak roślina w filmie Oza, jest metaforą obietnicy sukcesu i lepszego świata będącego nagrodą za ciężką pracę w warunkach prekarnej rzeczywistości. Co jasne, obietnica jest jednak płonna, a aspiracje niemożliwe do realizacji. W pracach Szlęzaka oprócz antropomorficznych roślin zjawiają się różne widma, maszyny i inne ustrojstwa. Wydają się oferować wytchnienie i ucieczkę z opresyjnej rzeczywistości, ale tak naprawdę kontrolują i dyscyplinują ciało podejmujące wszelkie produkcyjne wysiłki w walce o swój byt.