Duch Pana Kwiatka

instalacja / 170×90×60 cm / 2022

W 1986 roku premierę ma horror komediowy Franka Oza pt. „Little shop horrors”. To remake filmu z Jackiem Nicholsonem z roku ‘60, który w Polsce zafunkcjonował pod tytułem „Krwiożercza roślina”.

Bohaterem opowieści jest Seymour Krelborn, pracownik kwiaciarni, typowy życiowy fajtłapa. To pozornie prosta historia: bohater mierzy się z życiowymi problemami, ale pewnego dnia jego los, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, diametralnie odmienia się — Seymour zaczyna zarabiać duże pieniądze, zdobywa serce ukochanej kobiety, słowem: wszystko zaczyna się dobrze układać. Nietypowy natomiast jest powód zmiany warunków egzystencji Seymoura: odpowiada za nią nabyta przez protagonistę niezwykła roślina. Życie toczy się pięknie… do czasu, kiedy okazuje się, że roślina do rozwoju potrzebuje ludzkiej krwi. Jedynym jej celem jest konsumpcja i niepochamowany rozwój.

Podobną postacią jest 'Duch Pana Kwiatka’ — to antropomorficzna figura, która w rzeczywistości jest krwiożerczą rośliną. Wabi swoje ofiary pozorem posiadania tajemnej wiedzy, pomocnej w osiągnięciu życiowego i ekonomicznego sukcesu.